Medyczna marihuana

Wykaz głównych kannabinoidów w marihuanie i ich skutków

Wojciech Matuszewski
sty 14 2020

Konopie indyjskie produkują związki odmianowe znane jako kannabinoidy, z których wiele nie zostało wykrytych w żadnej innej roślinie. Ile, dokładnie? Trudno powiedzieć. Często widzisz, że ludzie donoszą o dziesiątkach, a nawet ponad 100 roślinnych konopi produkowanych przez konopie. Ale trudno jest znać dokładną liczbę. Większość z nich jest obecna na bardzo niskim poziomie, zwłaszcza w komercyjnych produktach z konopi indyjskich, co utrudnia naukowcom ich dokładne wykrycie. Ważne jest to, że jest ich wiele. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z głównych kannabinoidów, które można znaleźć w produktach z konopi indyjskich.

8 głównych kwasów kannabinoidowych produkowanych przez konopie indyjskie

Marihuana nie tworzy bezpośrednio najbardziej znanych kannabinoidów związanych z rośliną, THC i CBD. Zamiast tego syntezuje on kilka kwasów kanabinoidowych (rys. 1). Te kwasy kanabinoidowe muszą być "aktywowane" (dekarboksylowane), zwykle przez ogrzewanie, aby uzyskać związki, których potrzebuje większość konsumentów (THC lub CBD). Ale oprócz THCA i CBDA istnieje szereg powiązanych z nimi kwasów kannabinoidowych, które mogą być produkowane przez konopie indyjskie. Te są:

 • CBGA (kwas kannabigerolowy)
 • THCA (kwas Δ9-tetrahydrokanabinolowy)
 • CBDA (kwas kanabolowy)
 • CBCA (kwas kannabichromenowy)
 • CBGVA (kwas kannabigerowinowy)
 • THCVA (kwas tetrahydrokanabiwarynowy)
 • CBDVA (kwas kanabidiwarynowy)
 • CBCVA (kwas kannabichromewarynowy)

THCA i CBDA są zazwyczaj najobfitszymi kannabinoidami w szczepach. Pozostałe przedstawione na rysunku 1 są zwykle obecne na znacznie niższych poziomach. Główne kwasy kannabinoidowe to CBGA, THCA, CBDA i CBCA. CBGA jest związkiem wyjściowym, którego enzymy w roślinie wykorzystują do stworzenia pozostałych trzech. Oprócz nich, istnieje taka sama liczba odpowiadających im związków "V" o nieco krótszej strukturze chemicznej: CBGVA, THCVA, CBDVA i CBCVA.

Kwasy kannabinoidowe nie wywołują skutków zatruwających, takich jak THC. Ale mają one wiele interesujących właściwości. Na przykład wiele kwasów kannabinoidowych ma właściwości antybiotyczne lub owadobójcze. Jest to prawdopodobnie związane z powodem, dla którego konopie indyjskie produkują te związki w pierwszej kolejności: aby się bronić.

Kannabinoidy roślinne produkowane są z kwasów kannabinoidowych
Gdy kwasy kanabinoidowe są wystawione na działanie energii cieplnej, tracą część "A" i zamieniają się w neutralne, a nie kwaśne, kanabinoidy roślinne (rys. 2).

Po dekarboksylacji, każdy z kwasów kanabinoidowych daje odpowiedni związek kanabinoidowy:

 • CBG (Cannabigerol)
 • THC (Δ9-tetrahydrokanabinol)
 • CBD (Cannabidiol)
 • CBC (Cannabichromene)
 • CBGV (Cannabigerivarin)
 • THCV (Tetrahydrokanabinobiwaryna)
 • CBDV (Cannabidivarin)
 • CBCV (Cannabichromevarin)

Większość kannabinoidów nie da ci haju

THC jest jedynym roślinnym kannabinoidem, o którym na pewno wiesz, że sam w sobie ma wyraźne działanie odurzające. Istnieją pewne dowody sugerujące, że THCV może mieć również działanie odurzające, chociaż to, czy tak jest, może zależeć od dawki. Jednakże, jak większość innych roślinnych konopi indyjskich, THCV zazwyczaj nie jest obecny w znaczących ilościach w odmianach handlowych i produktach z konopi.

Podczas gdy większość kannabinoidów roślinnych nie odurza się, ich obecność może wpływać na to, jak THC wpływa na ciebie. Najlepszy tego przykład pochodzi z CBD. Mimo, że sam w sobie nie osiągniesz haju, wpływa na sposób, w jaki THC wchodzi w interakcję z receptorami CB1 w twoim układzie endokannabinoidalnym, a zatem może wpływać dokładnie na sposób, w jaki produkt z konopi indyjskich wpłynie na ciebie.

THCV może również wpływać na efekty THC. Przy stosunkowo niskich dawkach, THCV wydaje się zmniejszać zdolność THC do aktywacji receptorów CB1, jak CBD. Jednak przy stosunkowo dużych dawkach, THCV może zacząć aktywować receptory CB1, jak THC. Dokładna dawka, którą spożywasz, może mieć duży wpływ na to, jak dany związek wpływa na Ciebie. Ale ponieważ THCV i inne, mniej znane kannabinoidy są na ogół mniej obfite w marihuanę, zostały one również przebadane w znacznie mniejszym stopniu. Możemy się jeszcze wiele nauczyć o ich skutkach u ludzi.

THC może zamienić się w CBN

Innym roślinnym kannabinoidem, o którym być może słyszałeś jest cannabinol (CBN). Jest to kolejny przykład kannabinoidów roślinnych, które nie są bezpośrednio syntetyzowane przez konopie indyjskie. Zamiast tego, CBN jest produktem rozkładu THC. Dlatego też starsze produkty kwiatowe będą miały tendencję do posiadania większej ilości CBN, zwłaszcza jeśli nie będą prawidłowo przechowywane. Wraz z upływem czasu i ekspozycją na tlen, THC stopniowo rozpada się na CBN.

Zaobserwowano, że CBN powoduje większą sedację w połączeniu z THC, a także może mieć właściwości przeciwdrgawkowe (przeciwzapalne), przeciwzapalne i antybiotykowe. Jest to jednak kolejny przykład niedopracowanych kannabinoidów roślinnych i zanim będziemy mogli mieć pewność co do ich precyzyjnych efektów, trzeba wykonać więcej pracy.

Udostępnij