Właściwości oleju konopnego

Rowery

Wojciech Matuszewski
kwi 20 2018

rower górski

Dzieci powinny jak najwięcej spędzać czasu na dworze. Od dawna wiadomo, że zabawy na świeżym powietrzu pobudzają wyobraźnię, zwiększają odporność organizmu, wzmagają wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia, a także polepszają sprawność ruchową. Z tego względu warto zachęcać najmłodszych do oderwania się od konsoli czy komputera i umożliwić im rozrywkę outdoorową. Dobrym pomysłem jest zakup roweru. Jaki sprzęt najlepiej podarować dzieciom?

Zabawy outdoorowe to najlepsze rozwiązanie dla dzieci. Pozwalają im na odstresowanie się, ale także na wzmocnienie ciała. Przebywanie na słońcu dodatkowo wspomaga układ kostny, bowiem promienie słoneczne wpływają na zwiększone wydzielanie witaminy D, niezbędnej do prawidłowego rozwoju kośćca u dzieci. Trampolina, rolki, deskorolka czy gry zespołowe bez wątpienia pozwolą najmłodszym spędzać przyjemnie i dynamicznie czas poza domem. Jednak najbardziej popularnym sprzętem do tego rodzaju aktywności outdoorowych jest rower.

Rowery dla dzieci – jak wybrać?

Dobry rower dziecięcy powinien być dobrany do wieku, wzrostu i umiejętności dziecka. Nie warto kupować tanich, supermarketowych modeli, bo choć ich cena jest zazwyczaj bardzo przystępna, ich jakość nie jest najwyższa. Kiepski rower, którego elementy składowe szybko ulegną zniszczeniu, może jedynie zniechęcić dzieci do regularnej jazdy. Naprawdę porządny sprzęt sportowy dla młodzieży kosztuje nawet 1000 złotych. Dopiero przejażdżka na rowerze cenionego producenta pozwoli najmłodszym poczuć przyjemność z jazdy. O czym należy pamiętać, kupując rower dziecięcy?

  1. Rodzaj roweru – dostępne w sklepach rowery dla dzieci to przede wszystkim rowery miejskie i górskie, z szerokimi oponami i amortyzatorami. Te pierwsze sprawdzą się jako sprzęt do spokojnej jazdy, np. żeby dojechać do szkoły, natomiast rowery górskie to produkty do jazdy po wybojach, ścieżkach w lesie i pagórkach.
  2. Koła – w rowerach dziecięcych bardzo ważny jest rozmiar koła. Standardowe koła to produkty o rozmiarze 26", które są przeznaczone dla dorosłych oraz bardzo wysokich dzieci, mierzących więcej niż 145 cm. Koła mniejsze, o rozmiarze 24", to dobry wybór dla dzieci mierzących od 120 do 145 cm.
  3. Waga – rowery dla dzieci powinny być dość lekkie, dzięki czemu dziecku będzie łatwiej i przyjemniej jeździć. Poleca się więc modele z ramą aluminiową. Lekki rower to także duża wygoda dla rodziców, bowiem łatwiej będzie go włożyć do bagażnika samochodu czy wnieść po schodach.

Rowerek biegowy

A co w przypadku naprawdę małych dzieci, np. dwulatków? Takim maluchom poleca się rowerki biegowe, zwane także z niemieckiego laufradami. To prosta zabawka przypominająca zwykły rower w wersji mini, jednak pozbawiona pedałów i hamulca. Wśród zalet wynikających z używania rowerka biegowego często wymienia się: polepszenie równowagi, naukę oceny odległości i balansu czy wspomaganie koncentracji. Jak wybrać dobry rowerek biegowy?

Nigdy nie należy kupować rowerka na wyrost. Może to jedynie spowodować wady postawy u dziecka. Dobranie rowerku do malucha jest bardzo proste i wystarczy wykonać jedynie prosty test: jeśli posadzi się dziecko na laufradzie i dotyka ono całymi stopami podłoża, wówczas rowerek biegowy jest odpowiedni. Rodzice mają też często problem z wyborem materiału, z jakiego wykonany jest rowerek. Który lepiej wybrać: drewniany czy metalowy? Rowerki drewniane są na pewno bardziej estetyczne, ale też nie dają takiej możliwości regulacji, jak rowerki metalowe. Te drugie są lepsze dla bardziej niesfornych maluchów, którym częściej zdarza się w coś uderzyć.

Aby zapewnić prawidłowy rozwój swojego dziecka, powinno się robić wszystko, aby jak najwięcej czasu spędzało na dworze. Taka aktywność jak jazda na rowerze to idealny sposób na wzmocnienie mięśni dziecka i jego dobre samopoczucie. Starszym dzieciom poleca się klasyczne rowery miejskie lub górskie. Natomiast młodszym dzieciom, w wieku około dwóch lat, warto kupić rowerek biegowy.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij